Türkiye’nin En Zengin İş Adamı Murat Ülker!

Türkiye’nin en zengin kişileri listesinde birinci sıraya oturan murat Ülker oldu. Ülker 2.9 milyar dolarlık serveti ile zirveyi iki senedir kimseye  bırakmadı. İkinci sırayı 2.6 milyar dolar ile Hüsnü Özyeğin 3. sırayı ise 2.5 milyar dolar ile Ferit Şahenk aldı. Türkiye’nin en zengin iş adamı olan Murat Ülker Ülker firmasının sahibidir. 

Murat Ülker Kimdir?

murat ülker

Murat Ülker 1959 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen Kırım Aluşta’hlıdır. Boğaziçi üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Yurtdışında “American Institute of Baking” (AIB) gıda işleme konusunda ve Almanya’da “Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft” (ZDS) şekerleme, çikolata konularında yüksek eğitimlerine devam etmiştir. Yönetim kurulu üyesi olduğu Holdinginde ablası Ahsen Özokur ile ortaklardır. Murat Ülker’in Üs Ablası Ahsen hanımın Kökler adlı şirketleri ile yıldız holdinge ortaklardır. Şok marketler Yıldız Holding bünyesine katıldı ve bu marketçilik planı ile her geçen yenilenmeler mevcuttur. Spor konusunda özellikle basketbola olan yoğun ilgisi Ülker spor basketbol kulübünün kurulmasında aktif rol oynamıştır. Forbes tarafından yapılan araştırma ile Murat Ülker Türkiye’nin 1. Dünyanın 369. zengin ismi olmuştur.

Yıldız Holding Tarihi

yıldız holding

Yıldız holding 1944 yılında Ülker adını taşıyan petibör bisküvinin imal edilmesi ile başmıştır. Sabri Ülker ve üç arkadaşı tarafından başlanarak kurumsal tarihe ilk ürün olarak geçmiştir. Topkapı Takkeci semtinde bir bisküvi fabrikası kuruldu ve üretim kapasitesi artırıldı. 1970 yılında İstanbul’dan an karada bir üretim tesisi kurarak halka açık bir şirket olarak ilki gerçekleştirdiler. 1974 yılında çikolata fabrikası kuruldu. Bu sene ilk ihracat adımını orta doğuda attılar. Üretim için ihtiyaç duyulan makinelerin imal edilmesi için bir fabrika kuran yıldız holding en büyük gelişmeleri bundan sonra yaşamıştır. 2000 yılında Sabri Ülker holdingin onursal başkanı oldu ve görevi oğlu Murat Ülker’e devretti. Bir çok alanda yönelen <yıldız holding kurucusu 2012 yılında Sabri Ülker hayatını kaybetmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir