Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Yöntemler

Tüp bebek tedavisi normal olarak gebe kalamayan, şansı olmayan yada çok az olan çiftlerde gebelik şansını yakalamayı sağlayan tıp yöntemidir. Türkiye’de ilk tüp bebek doğumu 1989 yılında ege üniversitesinde gerçekleşmiştir. Günümüzde çok sayıda çift bu yöntem ile bebek sahibi olabilmektedir. Basit bir şekilde anlatacak olursak tüp bebek yöntemi; kadından alınan yumurta örneğinin erkekten alınan erken dönem spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi sonucu dölleyerek embriyo gelişimini sağlayıp daha sonra embriyoyu kadın rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Bu tedavi şekli her geçen gün ilerlemekte ve yeni yöntemler dahil edilmektedir bunlardan biri olan yapay rahim en büyük başarı getiren sonuçlardandır.

Yapay Rahim Tüp Bebek Tedavisinde

Yapay rahim rahim içinde kültür uygulaması işlemidir. Bu işlem 3 den fazla tüp bebek uygulaması ile sonuç alınamayan tedavilerde kullanılır. Bu tedavi 40 yaş üstü kadınlarda ve hormon değerlerinin yüksek olduğu kadınlarda uygulanır. Bu uygulama ile tüp bebek başarı oranı oldukça yüksek olmaktadır. Yeni yöntemlerden biri olan yapay rahim ile bebek sahibi olma umudu daha yüksek olmaktadır.

Tüp Bebekte ERA Testi?

ERA (Endometrial Receptivity Assay)   kaliteli embriyo elde edilmesine rağmen gebelik durumunun gerçekleşemediği ve altında yatan nedenlerin açıklanamadığı zaman kullanılan bir tekniktir. Testin uygulanma zamanı normal adet düzeninde hormon ile belirlenmiş bir tedavi sürecinde rahim iç dokusundan bir örnek alınması ile gerçekleştirilir. Bu örnek tetkik edilerek embriyo gelişmesine uygun olup olmadığı kontrol edilir sonuçlara göre embriyonun transfer günü beklenir. Embriyo gelişimi hakkında en büyük yeterliliğe sahip laboratuvarlarda son teknikler uygulanarak gerçekleştirilen yöntemlerdir.

Kaliteli Sperm Seçimi

Tüp bebek tedavisinde kuşkusuz en önemli konu kaliteli sperm seçimidir. Kaliteli sperm seçimi için mikroskobik ortamda büyütülerek en iyilerinin seçimidir. Uygulanan en yeni teknik IMS ile spermler 6 bin 500 kez büyütülerek 200 katı büyütülerek başarı şansı artırılmaktadır. Bu yeni teknikler ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin başarı sahibi olmaktadır. Bebek sahibi olamayan çiftlere umut verici nitelikte olan bu yeni tedavi yöntemleri her açıdan başarı getirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir