SEO Nedir?

SEo Arama motoru optimizasyonu nedir nasıl yapılmalıdır

SEO Türkçe ve İngilizce karşılığı “Search Engine Optimization” yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarında yapılan teknik çalışmalar ile daha iyi bir konum elde etmek için yapılan teknik ve düzenli çalışmaların bütünüdür.

SEO

SEO Arama motorlarında üst yani iyi konum elde etmek adına yapılan çalışmalar olmak ile beraber, yapılan çalışmalar ile daha fazla satış, daha fazla trafik ve müşteri elde edilmektedir. Arama sonuçlarında başarılı konum elde etmek için uyulması gereken kurallar ve teknikler bulunmaktadır. SEO Çalışmaları reklam çalışmalarından ayrı tutulan, yani doğal “organik” serp arama sonuçlarında ilk sayfa hedeflenerek yapılan çalışmalardır. Google arama motoru için kalite yönergeleri vardır bu yönergelere uyularak yapılan çalışmalara Organik SEO çalışmaları denilmektedir.

seo çalışmaları

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorlarının kalite yönergelerini, web tasarım ve kodlama dil bilgisini, SEO Eklentilerini iyi bilen ve arama motorlarını çok sıkı takip eden kişilere SEO Uzmanı denir. SEO Uzmanları tarafından teknik olarak yapılan çalışmalar ile de arama motorlarında daha iyi bir sıra elde edilir. Doğal arama sonuçlarında ön planda çıkmak için site içi ve site dışı SEO yapılması gerekmektedir. Peki, Bu terimler nedir ve nasıl yapılmalıdır?

İç SEO Nedir?

Site içinde yapılması gereken tamamen teknik çalışmalara ve iç düzenlemelere dayalı çalışmalardır. Site içi SEO Optimizasyonu çalışmaları arasında;

 • Sayfa hız optimizasyonu
 • Tema ve tasarım optimizasyonları ( js, css optimizasyonları)
 • Mobil uyumluluk
 • AMP
 • Görsellerin optimize edilmesi
 • Sayfa ve yazıların optimizasyonu
 • Meta açıklamalarının girilmesi
 • Kategori ve iç link yapısının oluşturulması
 • SEO Eklenti kurulumları
 • Web Master Search Console kayıt
 • Sitemap ve robots txt dosyalarının oluşturulması
 • Sitenin Google dizinlerine eklenmesi

işlemleri adım adım tamamlanarak, İç SEO işlemleri bitirilmiş olur. Bu işlemlerin bitmesinin ardından artık sıra Dış SEO çalışmalarına gelmiş demektir.

Dış SEO Nedir?

Site içi optimizasyonlarının bitmesinin ardından yapılacak olan site dışı çalışmalardır. Sitenizin linklerinin başka sitelerde olmasına backlink, yani başka bir siteden sitenize gelen linklere backlink denilmektedir. Sitenizin linklerinin kaliteli ve doğal olarak bulunduğu yerlerden gelen bağlantılar, domain otoritenizi ve url otoritenizi olumlu yönde etkilemektedir. Dikkat edilmesi gereken konu ise bağlantıların doğal olarak gelişmesini sağlamaktır. Yani ücretli olarak bağlantı almamalı ve doğal gelişim için sosyal medya çalışmaları yaparak daha fazla hedef kitleye ulaşmalı ve yazılarının beğenilmesini, ziyaretçiler tarafından paylaşılmasını sağlayarak elde edebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

optimizasyon nedir

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO demektir. Birden çok arama motoru bulunmaktadır ve bu arama motorları için teknik düzenlemeler yapılarak SERP “arama sonuçlarında” ön planda çıkmak için çalışmalar yapılmaktadır. Arama motorlarının pdf dokümanları, blogları ve duyuru platformlarının takip edilmesi ile yapılan çalışmalar ile popülerlik ve daha iyi konum elde edilir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Aslında son derece kolaydır, tabi bazı yönergelerin takip edilmesi gerekiyor. Takibi iyi ve tam anlamı ile anlayarak yapan kişilere SEO Uzmanları ve SEO Danışmanları denilmektedir. Kişisel olarak değilde bu düzenlemeleri firmalara yapanlara ise Kurumsal SEO Danışmanlığı ajansı denilmektedir. Kodlama hakkında biraz bilgi sahibi olmalı, kendi görsellerinizi üreten, kendi içeriklerinizi üreten ve arama motorlarının kalite yönergelerini takip eden bir kişi iseniz yapmanız son derece kolay olacaktır. Düzenli ve doğal çalışmalar ile daha iyi bir konum elde etmek mümkündür.

SEO Terimleri Nelerdir?

SEO çalışmalarını yapmaya başladığınız da karşınıza bir çok yabancı terim çıkacaktır. Çok sıklıkla rastlayacağınız SEO Terimleri nelerdir inceleyelim;

Backlink:  Site adresinin başka sitelerde bulunması ve sitenize gelen bağlantılar

SEO: Arama motoru optimizasyonu

Adwords: Ücretli reklam platformu, anahtar kelimeler ve açılımları ile Google reklam birimi.

Pagerank: Google arama motorunun sitelere verdiği puan ( Artık geçerli bir SEO terimi değildir)

Trustrank: Sitelere arama motorları tarafından verilen kalite puanı

Onpage: Ana sayfa üzerinde yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır.

Off-page SEO: Site dışı teknik çalışmalar

Spam: Arama sonuçlarında doğal olmayan yollarla yapılan çalışmalar

SMO: Sosyal medya optimizasyonu

Disavow: Sitenize gelen zararlı bağlantıları reddetme esnasında kullanılan kod

Sitemap: Site haritası XML olarak yapılmaktadır

Robots.txt: Arama motorlarının sitenizin hangi sayfalarını tarayacağını belirleyeceğiniz klavuz

Outlink: Sitenizden başka sitelere çıkan linkler

Google SEO Nedir?

Google arama motorunun belirlemiş olduğu ve resmi kanalları ile duyurduğu bilgilere göre ve kendi arama motorları için uyulmasını ve düzenlenmesini istedikleri çalışmalara Google SEO çalışmaları denilmektedir. Google Central blog ve Google SEO Pdf dökümanları ile SEO’ya başlayabilirsiniz. Daha önemlisi arama motorları içerisinde SEO’yu destekleyen ve aşılayan, öğreten tek arama motoru Google dır. Dünya genelinde bilinen en iyi ve en çok kullanılan arama motorudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir