Kadınların Yeni Sırdaşı Menstrual Kaplar

menstrual-kap

Adet dönemlerinin daha rahat geçirilmesi için yapılan araştırmalar sonucunda son olarak menstrual kaplar artık bu dönemi kimyasallara maruz kalmadan geçirmek için hayatlarımıza girmeyi bekliyorlar. M.Ö yapraklar 100 yıl önceye kadar bezler ve şimdilerde ise hijyenik pedler adet dönemlerinde kullanılmaktadır.

regl dönemi

Kolaylık Sağlayan Tamponlar Aslında Büyük Risk

tampon

Tamponlar yaşamımıza girmesi ile birlikte kadınlar artık regl günlerinde her aktiviteyi kolaylıkla yapmaya başlamıştır. Özellikle tatil dönemlerin sızdırma yapmaması ve belli olmamasından dolayı deniz ve havuz keyfi için adet döneminin bitmesini beklemeden zaman geçirebilir bir kolaylık sağlamıştır. Bu kadar pratik olarak kullanılan ve sevilen tamponları kullanırken zararları yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. Tamponlar üretilirken kullanılan kimyasal maddeler uzun süre kullanımında toksit etkileri nedeniyle sağlığı tehlikeye atıyor. Toksit maddeden dolayı zehirlenen kadınların sayısı da bir hayli fazla olmaktadır. Tamponlar üretilirken kullanılan maddeler; suni ipek, dioksin, asbest gibi maddeler büyük tehlike taşımaktadır. Sağlığı tehlikeye atmayacak ama ped değiştirmekle de uğraşılmayacak bir yöntem lazımdı ve artık sahnelerin yeni starı menstrual kaplar ortaya çıktı.

Menstrual Kapların Diğer Ürünlerden Farkı Nedir

Menstrual kapların diğer ürünlerden farkı ise kanı emerek kap içerisinde biriktirme sidir. Böylelikle sızma ve koku gibi olumsuz etkenlerde ortadan kalkmış bulunuyor. Vajina doğal yapısına zarar veren ağartıcı ürünler içeren pedler ve tamponlar artık tarihe karışacak. Ülkemizde de satılmaya başlayan bu sağlıklı ürünlere ulaşmak biraz zor. talep oldukça daha kolay ulaşılabilir olacaktır. Menstrual kapların en önemli özelliklerinden biri ise çevreye zarar verecek hiç bir madde bulundurulmamasıdır. Silikondan üretilen ve tekrar kullanılabilir olması bu ürünü daha sağlıklı ve çekici hale getirmektedir. İlk defa deneyenlere korkutucu ve acı verici gibi gelse de hiç bir acı verecek ve zor olan bir yanı yok. Bir kaç kullanımdan sonra pratik bir şekilde kullanılabilir ve ekonomik yönden faydası da olacaktır.

Menstrual Kap Nasıl Kullanılır ?

menstraul kap kullanımı

Önce oldukça esnek olan kabı elinizde görsel deki gibi büküyorsunuz. Katladığınız şekile tutarak vajinaya yerleştiriyorsunuz. Bıraktığınızda kap orjinal şeklini alacaktır. Bu aşamadan sonra yabancı bir cisim olduğunu bile unutacaksınız. Doğru yerleştirildiği zaman acı ve rahatsızlık hissi yaratmaz. Menstrual kabı çıkardığınızda içindeki kanı tuvalete döküp sabun ve bol su ile yıkayarak tekrar yerleştirilmek suretiyle kullanılır. Adet bitiminde kabı kaynatarak sterilize ederek saklayabilirsiniz. Arada sırada oksijenli su, sirke ve doğal sabunla dezenfekte ederek 5 yıl kadar kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir