Güneş Lekesi Nedir ? Nasıl Geçer ?

Güneş lekesi güneş ışınlarına maruz kalınması sonucu oluşan ciltteki renkleşmeye denilmektedir. Bir çok kişi tarafından rahatsız olunan güneş lekeleri için çözüm yolları bulunmaktadır. Güneş lekeleri ve çiller görünüm olarak birbirine benzese de aslında çok ayrı şeylerdir. Çiller açık tenli kişilerde oluşurken güneş lekeleri ile uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan kişilerde oluşmaktadır.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer ?

Güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalan yada solaryum gibi cihazlara giren kişilerde meydana gelen renk değişimleridir. Güneş alerjisi olan kişilerde daha fazla savunmasız olurlar. Güneş lekelerine maruz kalmamak için mutlaka güneş ışınlarından uzak durulmalı koruyucu krem şapka ve gözlük kullanımına dikkat edilmelidir. Acil değil ise güneşin en kavurucu olduğu saatlerde dışarıda olmamaya dikkat edilmelidir. Güneş kremi kullanmak güneşten korunmanın en etkili yollarından biridir. Cilt doktorunuzun size tavsiye ettiği derecedeki bir krem kullanmanız daha etkili olacaktır. Güneş lekesi geçirmek için yöntemler;

  • Elma sirkesi ve limon suyu oldukça etkilidir. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ve aynı miktarda limon suyunu karıştırarak her gece cilt pamuk ile silinmelidir. Hassas ciltlerde kızarıklığa neden olabilir su ile seyreltilerek kullanılabilir.
  • Yukarıdaki kürü kullanırken gündüz saatlerinde güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Aloe vera cilt lekeleri üzerinde oldukça faydalı olan bitkidir. Bitkinin kendisinin var olan jelini kullanırken bu bitki özü içeren ürünlerde tercih edilebilir.

En iyi yöntemler cildi nemli tutarak, güneş koruyucu krem kullanmak en etkili yöntemler arasındadır. Güneş lekesi tanısının konulması bir dermatolog tarafından yapılarak reçete ettiği ürünler kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir