Gözenekleri Açarak Cildin Yağlanmasını Engelleyen Kil Maskesi Tarifi

Gözenekleri Açarak Cildin Yağlanmasını Engelleyen Kil Maskesi Tarifi

Gözenekleri açarak cildin yağlanmasını engelleyen kil maskesi tarifimiz ile sizlerde artık sivilcelenme, dokunulduğunda yağlı hissi veren cildinizden doğal yollardan kurtulmuş olacaksınız. Cilt hemen her gün yediklerimizden, içtiklerimiz den hava şartlarından dolayı oldukça kirlenir üstüne birde kozmetik ürün kullanımı olduğu zaman cildimize iyi bakmamız gerekmektedir. En kolay ve organik maske tarifleri ile cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

 

kil nedir

 Kil Nedir? Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil içerisinde bir çok mineral ve besin maddesi bulunduran ıslatıldığı zaman krem kıvamı alan bir toprak türüdür. Yağlı bir cildiniz üstüne birde sivilce probleminiz varsa mutlaka yüzünüze iyi bir bakım yapmanız gereklidir. Mısır’da kleopatranın bile sıklıkla kullanıldığı Kil maskesi bu konuda bizler için mucize nitelikte olan bir doğal maddedir.Yüzyıllardır bakım ve güzellik alanında çokça kullanılan kil ile yapımı kolay ve tamamen evde bulunan malzemelerden yapılacak muhteşem tarifleri sizlerle paylaşacağız.

Saf Gül Suyu İle Kil Maskesi Tarifi

Saf gül suyu ile kil maskesi tarifi özellikle yağlanma ve gözenek sorunu için olan kişiler için harika bir çözüm olacaktır. Gözenekleri açık olan insanlar sivilce,siyah nokta gibi can sıkıcı durumları yaşama durumları oldukça sık görülmektedir.

 • 1.5 yemek kaşığı kil
 • 2 yemek kaşığı saf gül suyu
 • 2 damla isteğe göre gül yağı

Öncelikle 1.5 yemek kaşığı kili cam bir kaseye alarak saf gül suyunu yüzde akmayacak krem kıvamına gelene kadar ortalama 2 yemek kaşığı kadar eklenmelidir. Saf gül suyu diye vurgulamamızın amacı şerbet ve tatlı yaparken de kullanılabilecek safta olan içinde kimyasal barındırmayan içerikte olması oldukça önemlidir. İsteğe bağlı olarak 2 damla gül yağı eklenebilir. Gül yağı kilin cildi kurutma özelliği olacağından cildin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Krem kıvamına getirilmiş maskeyi temizlenmiş cilde göz altları ve dudaklar hariç tüm yüze ve boyun kısmına kıl fırça yardımı ile sürülmelidir. Ciltte ortalama olarak 30 veya 45 dk kaldıktan sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

Not: Çok yağlanma olan ciltlerde haftada 3 gün olarak uygulanmalıdır.

kil maskesi

Maden suyu İle Kil Maskesi Tarifi

Maden suyu ile yapılacak olan kil maskesi tarifimiz özellikle sivilce ve akne problemi olan sorunlu ciltlerde kullanılması önerilen gül suyu ile yapılan tarifimiz kadar kolay ve basit bir yapım aşaması olan etkili bir maskedir.

 • 2 yemek kaşığı sade maden suyu
 • 2 yemek kaşığı kil

Maden suyu ve kil karıştırılarak krem kıvamına gelmesi sağlanır. Bu kıvama gelmesi için malzemelerden eksiltme ve çoğaltma yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu cam veya porselen kase kullanmak ve kıl fırça ile cilde uygulamaktır. Temizlenmiş cilde gözaltları ve dudaklar hariç tamamen eşit miktarda sürülür. 30 dk veya 45 dk ciltte bekletilerek ılık su ile durulanır. Haftada 2 veya 3 gün kullanıma uygundur. Sivilceli ciltlerde uygun bir yüz kremi maske uygulamasından sonra sürmek ciltte oluşacak gerginlik hissini ortadan kaldıracaktır.

evde gül suyu yapımı

Evde Saf Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Evde saf gül suyu nasıl yapılır eğer alacağınız gül suyunun saflığından şüphe ederseniz evde oldukça kolay bir şekilde kendi gül suyunuzu yaparak maskeleriniz de, tonik ve hassas ciltler için temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 500 gr ( yarım kilo) gül yaprağı
 • Yarım litre saf su
 • Kapaklı tencere
 • Kapaklı cam kavanoz

Öncelikle işe gül yapraklarını kendiniz toplayacaksanız sabah saatlerinde kırmızı ve pembe renkli çiçeklerden toplamaya çalışın. Sabah saatlerinde gül yapraklarında daha fazla yararlı maddeler bulunmaktadır. Kırmızı ve pembe renkler ile daha hoş kokuya sahiptir. Toplanılan gül yaprakları derin bir tencereye alınan saf suyun içerisine eklenir. Tencereyi ocağa alarak tam ateşe veriniz. Dikkat edilmesi gereken önemli aşama su kaynadığı andan itibaren ocağın ateşini en kısık konuma getirmelisiniz. Gül yaprağında bulunan faydalı maddeler buhar ile uçup gidecektir. Ateş kısıldıktan sonra 10 dk sonrasında ocağın altı kısılır. Kapak kapalı olarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra cam kapaklı kavanoza alınır bir gün buzdolabında bekletilerek kullanılır.

evde saf su yapımı

Evde Kolay Saf Su Yapımı

Evde saf su yapımı oldukça basit bir yöntemdir. Saf su kolay bulunamayacağı için evde oldukça kolay olarak kendimiz yapabilir ve istediğimiz alanda kullanabiliriz.

Malzemeler

 • Büyük derin ve geniş kapaklı tencere
 • Cam bir geniş kase
 • 3 lt su
 • Cam kapaklı kavanoz

Öncelikle tencereye ilave edilen su ocağın altı açılarak ateşe bırakılır. Tencerenin içine cam kase yerleştirilir. Dikkat edilmesi gereken konu kasenin su almayacak kadar yükseklikte olmasıdır. Altına kaseyi yüksekte tutacak başka bir şey bırakılabilir. kapağı kapatılan tencere ve su kaynamaya bırakılır. Kapakta buharlaşma yolu ile damlacık haline gelen sular tencerenin içerisindeki kaseye dolmalıdır. Kasede biriken su cam kapaklı kavanoza alınarak kullanılır.

1 thought on “Gözenekleri Açarak Cildin Yağlanmasını Engelleyen Kil Maskesi Tarifi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir