Elektrikli Araçlar Hızla Artacak!

Elektrikli Araçlar Hızla Artacak!

Elektrikli araçlar 2035 yılına kadar 100 milyonu bulması bekleniyor. Elektrikli araçlar son günlerin en çok konuşulan haberler arasındadır. Çevre ve yakıt dostu bu araçlar otomotiv sektörünün % 10’luk bir oranını kapsayacaktır. Büyük firmaların üretimlerini yaptıkları elektrikli araçlar piyasa da görülmeye başlanıldı.

elektrikli oto

Petrol Talebinde Ciddi Azalma Olacak!

Petrol fiyatları vergiler dahilinde oldukça yüksek rakamlara vurduğu ülkemizde elektrikli araçlar ile bu talep ciddi oranda azalacaktır. 2030 yılında 100 milyon araç olacağını bunun dörtte birini hibrit araçlar kalanını ise elektrikli araçlar olacağı düşünülmektedir. Üstelik malkoçlar otomotiv firması sene sonunda elektrikli araçlarını 30 bin gibi hesaplı bir ücret karşılığında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu elektrikli araçların motorları hariç tüm parçaları tamamen türk malıdır ve İstanbul’dan Ankara’ya 2 kere şarj ederek 5 tl gibi bir masrafla ulaşım sağlanacaktır. 100 km de 1.5 tl lik elektrik harcaması olan bu devrim niteliğindeki araçlar ile ulaşımlar artık daha ucuz ve çevre dostu olacaktır. Bu aracı yapan mühendisler tamamen türk yüzde yüz elektrikli araç olacaktır. BMW marka elektrikli araç alan kişiler normal prizler ile araçları şarj etmek günler süreceğinden araç sahibinin evlerine özel istasyonlar kurarak bu sorunu da ortadan kaldırıyor.

Elektrikli araç denilince en büyük marka olan tesla her şarjda 300 km bir alan yol gidebiliyor. Her konuda elektrikli araba bakımında liderliği elden bırakmayan Tesla diğer markaların geliştirmekte olduğu modelleri ile bu birinciliği teslanın elinden almaya çalıştıkları aşikar. Elektrikli araçların artması ile birlikte petrol ihtiyaçlarında çok yüksek oranda azalmalar meydana gelecektir. Çevre dostu ve gaz salınımı yapmayan bu araçlar geliştirilmekte olan güncellemeler ve alt yapı durumları sonrasında her kapının önünde görülme oranı daha fazla olacaktır. Şarj etme süresi ile daha fazla kilometre yapma çalışmaları devam eden elektrikli araçlar ile daha sağlıklı çevre ve daha hesaplı araçlara sahip olacağız.

elektrikli araba

Elektrikli Arabalar Nerede Şarj Edilecek!

Elektrikli araçları kullananlar evlerinin garajlarında şarj ederek kullanmaktadırlar. Motorun ve bataryaların cinslerine göre şarj etme süreleri 5 saati bulmaktadır. Alt yapıların geliştirilmesi ile birlikte kısa sürede ve daha uzun süre kullanılan piller için araştırmalar devam etmektedirler. Kısa sürede çöp olan piller alıcı kişiye büyük maliyet olduğu için şu arada pek popüler olmayan elektrikli arabalar ileri yıllarda sık sık göreceğimiz modellerden olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir