Çocuklarınıza İlaç İçirmenin Yöntemleri

çocuk ilaç

Çocuklarınıza ilaç içirmek bir çok annenin en büyük sorunlarından biridir. Fakat mutlaka alınması gereken ilaçları farklı yöntemler deneyerek çocuğa içirmek oldukça kolay olmaktadır. Küçük bir çocuktan ilaç içmeyi sevmek oldukça anlamsız olacaktır. Her ne kadar aromalar eklense de ilaç olduğunu anlayan ve bilen bir çocuğa ilaç içirmek oldukça zor olmaktadır. Bu işin kolaylaşması için sizler için araştırmalar yaptık ve hepsini ayrı başlıklar altında topladık.

anneilaç

Rahat olun ve Gülümseyin

Gülümsemek ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz! Evet gülümsemek çocuğunuzda ayna görevi görevi görerek psikolojik açıdan oldukça etkilidir. Örneğin şurup içirirken aklınızdan geçen acaba zorluk çıkarır mı, yine mi uğraşacağım gibi olumsuz düşünceleriniz yüzünüze yansır ve çocuk bunu hisseder. Sizin gülümsemeniz panik yapılması gereken bir nokta olmadığı konusunda çocukta da rahatlık hissiyatı verin.

Minik Parçalara Bölün

İlaç hap formatında ise çocuklar tek parça olarak yutmakta zorluk çekebilir doktorunuza danışarak ilacı küçük parçalara ayırarak verebilir şurup ise bir kaç dakika aralığında az az vererek çocuğu zorlamadan ilacı verebilirsiniz. Bazı çocuklar için ise tek seferde yutmak daha kolay olacağı için çocuğunuzun tepkisine göre değerlendirmelisiniz.

Yiyecekle Karıştırın

Çocuğunuzun ilacı içmesi bakımından en rahat yöntemlerden biridir. İlacı küçük parçalara bölerek sevdiği bir yiyeceğe karıştırarak çikolata tarzında besinler ile birlikte vererek tadının tamamen kaybolmasını sağlayarak vermek oldukça kolay olmaktadır. fakat dikkat edilmesi gereken konu yiyeceğin hepsinin bitirilmesidir. Bazı ilaçlar bazı besinler ile etkileşime girdiğinden bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

çocuk göz damlası

Göz Damlasını Uyurken Damlatın

Çocuğun gözünde oluşmuş sorun yada enfeksiyondan dolayı damla damlatmak neredeyse çoğu zaman imkansız olup her damla boşa gitmektedir. Bu durumda çocuğunuz uyurken kirpiklerin arasından yada çok hafif şekilde aralayarak damlatmak oldukça kolay olacaktır. Bu şekilde hiç bir şey hissetmeden sağlıklı bir şekilde damlasını damlatabilirsiniz.

Farklı İlaçlar Deneyin

Eğer çocuğunuz şurup içeren midesi bulanıyor ve kusuyorsa hekiminize danışarak suda eriyen yada kapsül şeklinde olanları alıp yemeğine karıştırarak vermekte ayrı bir yöntem olacak ve ilaç saatleri kabus olmaktan çıkacaktır. Veya küçük çocuklar için kaşıkla içirmek yerine minik şırıngalar ile ağza damlatılması da diğer alternatifler arasındadır.

Örneğin doktorun yazdığı şurubun farklı renk kutuları olması durumunda çocuğunuza hangi renk ilacı istediğini sorabilirsiniz! Böylelikle çocuk kontrolün kendinde olacağından emin olarak ilacı içerken asla zorluk çıkarmaz veya işe biraz eğlence katarak ilacın hangi renk olduğunu bilme tarzında bir oyun ile bu sorunu aşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir