Çocuklarınız İçin Evde Slime Yapımı

Çocuklarınız İçin Evde Slime Yapımı

Çocuklarınız için evde slime yaparak pazar günlerinizi eğlenceli olarak değerlendirebilirsiniz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede’de popüler hale gelen çocukların ve yetişkinlerin yeni gözdesi slime ile sizde en az çocuklarınız kadar eğlenceli vakit geçirebileceksiniz. Her çocuğun büyük bir eğlence ile oynadığı oyun hamurlarının yeni nesli olan slime hakkında size bilgiler hazırladık.

slimeslimee

Slime Nedir? Slime Tarihi?

Slime Amerikalı bir oyuncak şirketi tarafından üretilmiş bir tür oyun hamurudur. İçerik ve oluşum açısından yarı yapışkan ve akışkandır. 1976 yılında üretilmiş vizkozite bir maddeden üretilmiştir. Günümüzdeki şekli ise tutkal, boraks su bileşimden oluşur. Hazır olarak satılanları mevcuttur fakat bir çok kişi tarafından evde yapmak daha eğlenceli olacaktır.

Slime her ne kadar bu yıl popülerlik kazansa da bu oyun hamurunun keşfedilmesi 1920 yılına dayanmaktadır. Nobel ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimerler üzerinde çalışır. Bilim insanı yıllar boyunca yarı akışkan maddelerle bir çok araştırmalar yapar ve sonunda slime keşfedilir.

evdeslime

Evde Slime Tarifi

Malzemeler

  • Bir su bardağı ılık su
  • Bir bardak oda sıcaklığında su
  • Çay kaşığı ucu ile boraks
  • Çay kaşığı ucunda gıda boyası
  • Su bazlı polimer tutkal
  • İstediğiniz miktar sim

Yapılışı

Öncelikle ılık suyumuza boraks ve gıda boyasını ekliyoruz. Kıvama gelinceye kadar karıştırıyoruz. Başka bir kaseye polimer tutkalı döküyoruz oda sıcaklığındaki suyu ilave ediyoruz. İyice karıştırdıktan sonra önceden hazırladığımız boyalı ve borakslı suyu az az döküyoruz. Bu arada sim ekliyoruz ve kıvama gelene kadar karıştırıyoruz. Kaba yapışmaz duruma geldiğinde olduğunu anlıyoruz. Çok koyu olduysa su ekleyebilirsiniz.

boraks

Boraks Nedir?

Boraks doğal bir mineraldir. Şimdiye kadar bir zararı bulunmamıştır. Eskiden ülkemizde ve Amerika’da çamaşır deterjanı yerine kullanılır. Boraks aktar, eczane, organik ürün satan yerler ve internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir