Çocuğun Gelişimine Müziğin Etkileri

Çocuğun gelişimine müziğin etkileri kaçınılmaz bir gerçektir. Sanat dalı ile çocuğun eğitme en önemli eğitim aracılarından biridir. Gelişim konusunda yapılan araştırmalar sonucu sanatın en etkileyici eğitim olduğu bilinmektedir.

Müzik ve Çocuk

Müziğin Çocuk Gelişimine Etkisi

Müziğin eğitim konusundaki başarısı toplumsal, kültürel ve sosyal psikoloji açısından yadsınamaz bir gerçektir. Çocuk müzikle olan etkileşime bağlı olarak bir şeyler öğrenir bunları çevresine sunmaya çalışarak sosyo psikolojik ve kültürel açıdan oldukça faydalı bir gelişim yaşanmasına yardımcı olur. Müzik evrenseldir ve her yaştan kişinin gelişiminde önemli yer tutar. Özellikle okul öncesi dönemde çocuğa verilen müzik eğitimin çocuğun bazı kişisel gelişmelerinde yarattığı olumlu etkileri başlıklar altında inceleyelim.

Ruhsal Gelişimi

Okul öncesi eğitiminde müzik psikolojik duruma oldukça olumlu etki yaratmaktadır. Müzik yolu ile çocuklara iyi ve doğru yol akılda kalıcı şekilde kavratılarak topluma kazanılması bakımından oldukça önemli rol oynar. Müzik ile doyum sağlayan çocuk sağlam, sağlıklı kişiliğin temellerinin atılması sağlanır.

Kültürel Gelişim

Müziksel bir anlatım ancak müzik ile anlatılabilir. Müzik kültürlerin ortak dilidir ve çocuk gelişimi sırasında farklı ülkelerin kültürlerini dillerini en güzel şekilde öğrenerek kültürel yapının sağlıklı gelişmesi sağlanmaktadır. Müzik bir kültür aktarmasıdır bir nevi. Çocuk büyürken kendi ülkesinin danslarını ve müziğini tanıyarak milli duyguları gelişir. Tamamen kaliteli bir kişilik ve bilgi birikiminin sağlanmasının en kalıcı yolu müzik gibi sanat dalları ile mümkün olmaktadır.

Sosyal Gelişim

muzik-cocuk

Sosyal gelişim çocuğun diğer akranları ile çabuk iletişime girmesini beraberce mutlu yaşamayı öğrenmesini sağlayan sanat dallarından biride müziktir. Küçük yaşlarda çeşitli müzik etkinliklerinde bulunması sosyal yaşama daha hızlı ayak uydurması sorumluluk sahibi bit birey olarak yetişmesinde oldukça önemli bir faktördür. Mutlu yaşama alışkanlığını sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Zeka gelişimi de açısından da oldukça önemli olan müzik yaşamı anlama, yaratıcılık ve düşünce gücününün gelişmesini sağlamaktadır.Müzik sanat eğitiminin bir parçası olup kişisel ve zeka gelişimi konusunda en etken ifadedir. Çocukların iç dünyalarında hissettiklerini anlatmakta güçlük çektiklerinden dolayı bunu müzik ile dışarı vura bilmektedirler. Müzik çocuğun başarı ve güven duygusunu geliştirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir