Çocuğu Sınava Hazırlanan Velilerin Bilmesi Gerekenler

Çocuğu Sınava Hazırlanan Velilerin Bilmesi Gerekenler

Çocuğu sınava hazırlanan velilerin üzerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Öğrenci dolu dolu geçirdiği 1 senesini sadece ortalama 1 saat gibi süresi olan belki geleceğini etkileyecek olan sınavlarla sonlandırıyor. Günümüzde sınavı başarısız geçtiği için intihar eden gençlerimiz, depresyon gibi çağın hastalığına kapılan çocuklarımızı duymak oldukça üzücü. Bu durumda ailelerin oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Bilinmesi Gereken Öneriler Hayati Önem Taşır?

Çocuğu sınava hazırlanan veliler öncelikle çocuklarının psikolojisini iyi anlayabilmelidir. Çocuğun başarısını artırmak ve sınavda yersiz stresi kaldırmak için bilinmesi gereken bazı önerileri uygulamak anne babanın zorunluluğudur. Öncelikle sınavı tehdit olarak düşünmemeli bir fırsat olduğunu bilmeli ve buna göre davranmalısınız. Bu sınavı kazanamazsa tüm hayatı bitecek, herkese rezil olacaksınız ve aile sorunlarınız artacak gibi bir düşünceye sahipseniz sınav sizler için bir tehdittir ve çocuğa bu yönde baskı yaptığınız için başarılı olma durumu oldukça az olacaktır.

Çocukluktan Ergenliğe Geçiş

ergenliğe geçiş

Bu dönem oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ergenliğe girmiş veya girecek olan çocukta gereksiz ve gerçekçi olmayan hayallere kapılmak stres oluşumuna neden olarak başarısızlığa götürmektedir. Güzel ve güneşli bir günde siz ders çalışmasını isterken o dışarıda olmayı ister sizin istediklerinizi çocuğunuzun istemeyebileceğini kavramalısınız.

Gelecek Endişesi Yaşamayın

anne çocuk

Çocuğunuzun geleceği için endişe duymanız pek tabi anne baba olarak hakkınızdır. Fakat bunu sadece bir sınavın halledebileceğine dair takıntılı hisleriniz çocuğunuzu etkileyecektir. Bu durumun sonu felaketlerle bitebilir. Sınavlar sizin değil çocuğunuzun düşünmesi gereken durumlardır. Siz sınavla meşgul olmak yerine bugün ne yaptığı ile ilgilenmelisiniz.

Zorunluluk İfade Eden Kelimelere Dikkat

Özellikle meli-malı gibi zorunluluk ifade eden keskin cümlelere oldukça dikkat etmelisiniz. Bu sınavda başarılı olmalısın, bugün çok test çözmelisin gibi cümleler çocuklarda kaygı düzeyini artırmaktadır. Zorunluluk ifade eden cümleleri oldukça az kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ders Çalış Talimatı Vermeyin

sınav

Küçük yaşlarda sorumluluk verilmeyen çocuklara ders çalış demek anne babanın kendini yormasından başka bir işe yaramaz. Sorumluluk sahibi bir çocuğa ise ders çalış gibi bir talimat vermek yersiz kalacaktır. Velilerin tamamen iyi niyetten verdikleri ders çalış mesajları çocukta kaygı düzeyini artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Kaygının arttığı bu dönemde çocuklar kendilerini çözümsüz ve çaresiz hissedebilirler. Bu süreçte tepkili olabilirler. Bu dönemde daha dikkatli olarak çocuğunuz ile sıkı iletişimde olmalısınız. Beklentilerinizin çocuğunuzun yapabileceği düzeyde olması daha az kaygı daha yüksek başarı getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir