Beslenme Çantası Hazırlamada Annelere İpuçları!

Beslenme Çantası Hazırlamada Annelere İpuçları

beslenme çantası hazırlama zamanının çoğunu okulda geçiren çocuklar için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Okul kantinlerinde satılan hazır ve katkılı besinler çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir. Annelerin en büyük sorunlarından biri olan yemek seçiciliği yapan çocuklardır. Bunun için genelde çocuklarına para vererek kantinden istediğini yemesi ve aç kalmaması sağlanmaktadır. Annelerimize yardımcı olacak sağlıklı besinlerden oluşmuş beslenme çantası ipuçları ile kolaylık sağlamayı amaçlıyoruz.

anne çocuk

Beslenme Çantasını Birlikte Hazırlama

Çocuklar genellikle anneleri ile bir şeyler hazırlamaya bayılırlar. Özellikle yemek seçiciliği yapan çocuklarda beslenme çantası düzenleme birlikte yapıldığı zaman daha keyif verici ve stresi ortadan kaldıran en önemli etkendir. Bunun için sağlıklı ve dengeli beslenme için çantada bulunması gereken gıdaları birlikte alışverişe çıkarak daha sonra çantayı birlikte hazırlayarak hem çocuğun sağlıklı beslenme konusunda bilinç altına işlenmesini hemde anne- çocuk birlikteliğinden hazırlanan eğlenceli bir çanta hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

beslenme çantası

Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

Okul kantinlerinde satılan sağlıksız besinler çocukların sağlıklı beslenmesini bozabilir. Özellikle ilk okul çağlarındaki çocuklarda beslenme ayrı bir önem taşır. Sağlıklı ve dengeli beslenme için hazır gıdalardan oldukça uzak tutmak ve bu konuda beslenme çantalarına biraz özen göstermek gereklidir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunacak tüm besin ögeleri beslenme çantalarında yerini almalıdır. Özellikle kemik ve diş gelişiminde önemli olan süt ve süt grupları günlük olarak beslenme çantasına konması gereken besin gruplarıdır. Süt içmek istemeyen çocuklara ayran veya yoğurt alternatif olabilmektedir. Yoğurdu sade olarak tüketmek istemeyen çocuklar için mevsim meyvelerinden küçük şekilde doğranmış meyveli yoğurt eğlenceli bir alternatif olabilir. Beslenme çantası hazırlarken annelerin büyük bir titizlik göstermeleri gerekmektedir.

ev yapımı kek

Ev Yapımı Kekler Şekerli Gıda İsteğini Bastırır

Çocukların en sevdiği market raflarında renkli ambalajları ile göz kamaştıran hazır kekler içerler indeki katkı maddelerinden dolayı oldukça zararlıdır. Özellikle dişlerde ciddi açıdan çürümelere yol açmaktadırlar. Bunun için çocuğunuz ile birlikte mutfağa girerek onunla birlikte keki hazırlamak beslenme çantasında onlar için oldukça önemli olan bir besin maddesi olacaktır. Ispanak, ceviz, kuru meyve gibi malzemeler ile hazırlanmış bir kek çocuğun şekerli gıda yeme istediğini sağlıklı bir şekilde karşılayacaktır.

balıklı sandviçpeynirli sandviç

Sandviçlere Hiç Bir Çocuk Hayır Diyemez!

Sandviçler hiç bir çocuğun hayır diyemeyeceği besin maddeleridir. Besleyici değeri yüksek beslenme çantası alternatifi olan sandviçler daha sağlıklı hale getirilerek çocukların çantasına bırakılabilirler. Beyaz ekmek olarak değilde tam buğday ve çavdar unu ile yapılmış sandviç ekmeklerinin arasına peynir çeşitleri, domates, salatalık,yeşil marul, tavuk, ton balığı ve et köftesi gibi çeşitli ve her açıdan sağlıklı gıdalar ile hazırlanmış sandviçleri çocukları severek tüketirler. Bunların yanında ev yapımı yoğurttan yapılmış ayran, taze meyvelerden sıkılmış meyve suları da harika seçimler olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir