Anneler Çizgi Filmlere Dikkat!

Anneler çizgi filmlere dikkat uzmanlar son yıllarda artan dikkat eksikliği sorununda en önemli faktörün uzun süreli çizgi film izlemeyle alakalı olabileceğinin üzerinde durmaktadır. Günde ortalama olarak 4 saat gibi bir süreyle çizgi filim izleyen çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği eğilimi daha fazla olmaktadır.

Çizgi Filmlerin Olumsuz Etkileri

çizgi film çocuk

Çizgi filmler çocukların hayal dünyalarını geliştirir. Fakat izleme dozu ve bazı faktörler göz ardı edildiği zaman olumsuz etkileri çocuğa zarar da verebilmektedir. Ebeveynler için kurtarıcı olan çizgi filmler yararlı etkilerinin yanı sıra olumsuz olarak da sorun yaratabilmektedir. Örneğin devamlı şiddet içeren çizgi filmleri izleyen çocuklar diğer akranlarına göre daha kavgacı ve gergin oldukları bilinmektedir. Sabırsız ve asi bir karaktere büründükleri aileleri ile ilgili iletişimleri daha dik başlı olduğu görülmektedir. Çevrelerine karşı daha saldırgan oldukları da gözlenen bu çocuklar oldukça sorunlu bir çocukluk geçirmektedirler. Çizgi filim izleme sürelerine dikkat edilmediği takdirde izledikleri karakterleri daha çok benimseyerek gerçek hayattan koparıcı etkileri olmaktadır. İzledikleri karakter ile özdeşen çocuklar yalnızlığı daha çok severek antisosyal bir hale gelmektedirler. 12 yaş öncesi çocuklarda gerçek ve hayal ürünü kavramlarını henüz bilemedikleri için ciddi güvenlik sorunları yaşayabilmektedirler. Uçma ve atlama gibi faaliyetleri denemeye çalışarak ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Çizgi Flimlerin Olumsuz Etkileri Nasıl Azaltılır

Bir çok çocuk çizgi film izlerken oldukça sakin olduğu için anneler tarafından sakinleştirici olarak görülen bu tür programlar bazı noktalara dikkat edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açmaktadır.

  • Televizyon izleme saatlerine dikkat edin
  • Beraber izleyerek çizgi filmler hakkında bilgi sahibi olun ve bunların hayal ürünü olduğu gibi konuları konuşun
  • Şiddet, öfke içeren her türlü programı izlemeyi engelleyin
  • Farklı hobiler edinmesini sağlayın
  • Televizyonun odak noktaları olmasını engelleyin

Küçük yaşlarda çocukların gelişiminde oldukça önemli rol oynayan çizgi filmler bazı sınırları aştığı takdirde çocuklarda travma yaratacak sorunlara yol açmaktadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir